Varikosel İçin Hangi Doktora Gidilir?

Varikosel için hangi doktora gidilir?
İçindekiler

Varikosel için hangi doktora gidilir? hangi bölüme gidilir? Varikosel, testislerin etrafındaki damarların genişleme ve şişmesidir. Testislerin etrafında bulunan toplardamarların genişlemesi olan varikosel, kanın damarlar içerisinde birikmesine ve geriye doğru akımına neden olur. Tedavi edilmezse testislerde küçülmeye, sperm hücre üretiminde bozulmaya ve testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak cinsel isteksizliğe neden olur.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel 3 derecede olur. Derecesi arttıkça gözle görülür hale gelir. Varikosel genellikle belirti göstermez. Ancak, bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler ile kendini gösterir.

  • Testislerde ağrı veya rahatsızlık hissi.
  • Testislerde şişlik, solucan torbası şeklinde görüntü.
  • Testislerde ağırlık veya dolgunluk hissi.
  • Testislerin boyutunda küçülme.

Varikosel, genellikle sol testiste görülür. Bunun nedeni, sol testisin toplardamarının doğrudan böbrek toplardamarına açılmasıdır. Varikosel, ağrıya neden oluyorsa, bu ağrı ayakta durmak veya egzersiz yapmakla artar. Uzanmak veya sıcak bir banyo yapmakla ağrı hafifler.

Varikosel, bazen kısırlığa neden olur. Bunun nedeni, testislerde ısı artışı ve sperm üretiminin bozulmasıdır.

Varikoselin tedavisi ameliyattır. Ameliyat, kasıktan veya kasık altı bölgesine yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında, genişlemiş toplardamarlar bulunur ve bağlanır.

Her varikosel için ameliyat şart değildir. Ancak, ağrı, kozmetik bozukluk veya kısırlık gibi sorunlara neden oluyorsa ameliyat gerekir.

Varikosel İçin Hangi Doktora Gidilir?

Testilerinizde varikosel olmasından şüpheleniyorsanız, bir üroloji uzmanına görünmeniz gerekir. Varikosel hastalığı olanların üroloji uzmanına gitmesi gerekir. Üroloji uzmanı, varikoselin tanı ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış doktordur. Sizi önce muayene eder. Eğer gerekirse testislerin ultrasonografisini veya doppler ultrasonografisini isteyebilir. Bunlar, varikosel derecesini ve testislerin boyutunu belirlemeye yardımcı olur.

Varikosel için üroloji uzmanına gitmeden önce, aşağıdakileri yapabilirsiniz;

  • Testislerinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin.
  • Eğer testislerinizde ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, bunun ne zaman başladığını ve şiddetini not edin.
  • Ailenizde varikosel hastalığı olan başka birinin olup olmadığını öğrenin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru