Üroflowmetri Nedir? Ne İşe Yarar?

Üroflowmetri
İçindekiler

Üroflowmetri ya da halk arasında bilinen adıyla işeme testi, idrar akış hızını elektronik olarak kaydeden basit bir testtir. Bu test genellikle prostat büyümesi ya da üretra (idrar kanalı) darlığı şüphesi olanlara yapılır.

Üroflowmetri Nedir?

Üroflowmetri testi (işeme testi), idrar yaparken idrar akışının hızının ölçüldüğü bir testtir. İdrar akım hızı, mesane (idrar kesesi) kaslarının kasılabilme ve idrar yolu tıkanıklıkları hakkında fikir vermedi açısından önemlidir. Test, hem idrar akış hızı ve hem de işemenin süresi ile ilgili önemli bilgiler verir. Üroflowmetri testi ile idrarın ulaştığı en yüksek akış hızı, bu hıza hangi sürede ulaştığı, işenen idrar miktarı, işeme süresi, idrar akış süresi, ortalama akış hızı, idrarın başlaması için gereken (gecikme) süre gibi değerler ölçülür. İşeme testi, prostat büyümesinin tanısı ve tedavisinin takibinde oldukça sık kullanılır.

Üroflowmetri Nasıl Yapılır?

İşeme testi için idrar kesesinin dolu olması yani kişinin sıkışık olması gerekir. Gerekli idrar sıkışıklığı sağlandıktan sonra kişi, özel bir odada işeme cihazının klozetine, mesane tamamen boşalıncaya kadar idrarını yapar. İşeme sırasında, işeme cihazındaki bilgisayarlı sistem idrar akım hızını ölçer.

İşeme Testi Kimlere Yapılır?

İdrar yaparken zorlanma, kesik kesik idrar yapma, idrar akım hızında düşüklük gibi işeme şikayetleri olan kişilere üroflowmetri testi yapılır. Bu şikayetler sıklıkla prostat büyümesi ve üretra darlığı gibi hastalıklarda görülür. Bu yüzden prostat büyümesi ve üretra darlığı şüphesi olan hastalarda, tanı koymaya yardımcı en güvenilir ve uygulanması en basit olan testtir. Ayrıca prostat büyümesi ya da idrar kanalı darlığı nedeniyle tedavi uygulanan hastaların tedaviye verdikleri cevabı değerlendirme ve takip, yine üroflowmetri testi yapılır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru