Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Testis Muayenesi
İçindekiler

Testis muayenesi oldukça önemli bir muayenedir. Erkeklerin arada bir testislerini elleri ile muayene etmesi gerekir. Çünkü olası bir testis kanseri böylece henüz erken evrede iken fark edilebilir.Testis kanseri, tedavi olasılığı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Testis kanserinde tedaviye giden ilk
adım, hastalığın erken teşhisidir. Testis kanserinin erken teşhisinde de en önemli husus, kişinin kendi testisini düzenli olarak en azından ayda bir kez olmak kaydıyla muayene etmesidir.

Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Testis muayenesinin iki şekli vardır. Bunlar ya bir üroloji uzmanı tarafından yapılan muayene, diğeri ise kişinin kendi kendine yaptığı testis muayenesidir. Testisler normalde iki tanedir. Vücudun dışında, skrotum adı verilen torbaların içinde bulunur. Bazen testislerden biri ya da her ikisi torbaya inmemiş de olabilir. Bu durum çocukluk yaşlarında fark edilir edilmez, testisler mutlaka tedavi ile torbaya indirilmelidir. Genellikle sol testis sağ testise göre biraz daha aşağıdadır.

Hendi Kendine Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Erkelerin en azından ayda bir kere testislerini muayene etmeleri önerilir. Kendi kendine testis muayenesi, sıcak bir ortamda yapılmalıdır. Soğuk bir ortamda yapılması uygun değildir. Özellikle banyo veya duştan sonra muayene yapılması daha iyi olur. Çünkü testis torbalarının derisi yumuşar ve gevşer. Böylece muayene kolaylaşır. Muayenenin bir ayna karşısında yapılması önerilir.

Her bir testis ayrı ayrı muayene edilmelidir. Muayene sırasında orta parmaklar testisin altında, başparmak ise testisin üstünde olmalı ve parmaklar arasında testis çok nazik bir şekilde çevrilmelidir.  Bir testis diğerinden hafifçe büyük olabilir.  Özellikle sağ testis sola göre daha büyüktür. Bu normal bir durumdur.

Testis Muayenesi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Muayene sırasında, testisin üzerinde yumru, kitle ya da sertlik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Testis tümörü genellikle testiste ağrısız bir büyümeye neden olur. Testis iltihabı olan orşit hastalığında ise büyüme ağrılıdır. Testis torbasında su toplanmasına hidrosel denir. Hidroselde de ağrısız bir büyüme olur.

Muayene sırasında testiste, bir önceki muayeneye göre büyüme, sertleşme  ve değişme olup olmadığına bakılmalıdır.

Testisin arka tarafında ve testise yapışık, spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak kıvamda bir yapı bulunmaktadır. Bu yapıya epididim adı verilir. Epididimin başı ve kuyruğu bulunmaktadır. Başı bir nohut büyüklüğünde hissedilir. Bunların haricinde epididimde ele gelen kitle olup olmadığı kontrol edilmelidir. epididim iltihabına epididimit denir. Epididimitte testiste ağrı olur.

Testis torbasında herhangi bir kızarıklık ve şişlik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bazen testis torbasının görünümü, içeride solucan varmış gibidir. Genişlemiş damarlardan dolayı bu görünüm oluşur. Bu durum varikosel denilen hastalığın belirtisidir.

Doktora Başvurulması Gereken Durumlar Nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunlar;

Testislerin birinde ele gelen kitle, yumru ya da şişlik
Testislerin birinde ağrılı ya da ağrısız büyüme
Testis torbasında dolgunluk hissi veya büyüme
Testislerde ağrı

Testis Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Testis hastalıkları üroloji bölümünün ilgi alanına girmektedir. Üroloji doktoru ya da ürolog, testis kanseri, testis iltihabı gibi hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda uzman kişilerdir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

15 yanıt

 1. Normalde testisler sağda ve solda birer tane olmak üzere toplam 2 tanedir. 2 den fazla sayıda olması mümkün olabilmekle birlikte son derece nadir görülen bir durumdur. Mutlaka bir üroloji doktoruna gidip muayene olmanızı öneririm. Zira belki de sizin testis sandığınız kitle başka bir şey de olabilir. Bu yüzden mutlaka muayene olmanız ve testislerin ultrasonun yapılması gerekir. Herhangi bir rahatsızlık vermese de testis tümörü riski daha fazla olabilir. Bu yüzden eğer böyle bir durum varsa yakın takip altında olmalısınız.

 2. Hocam benim kasik altinda devamli agri var ve hafif bir sogukta devamli usutuyorum ve yumurtaligin birnde biret parcasi var icinde sebep nedir ve neden devamli kasik bolgemi usutuyorum

  1. Varikoselden cif tarafli amaliyatta oldum bu sorun gecmek bilmiyor kac defa uroloklara gittim bir sonuc yok

  2. Testis dikkatli bir şekilde elle muayene edildiğinde genellikle epididim adı verilen bir organın, baş veya kuyruk kısımları nohut büyüklüğünde bir kitle olarak hissedilebilir. Ancak bir şey varsa atlamamak adına siz mutlaka bir üroloji doktoruna muayene olun.

 3. Hocam iyi akşamlar . klarım

  T.C. Sağlık Bakanlığı
  Teletıp Görünümü
  Liste Görünümü
  İnternet tarayıcınız görüntü detaylarınızı görüntülemek istediğinizde açılan sayfayı engelleyebilir. Görüntülemek için açılır sayfaya izin vermeniz gereklidir.

  Tarih Ön İzleme
  24.05.2022
  Hastane Adı MAMAK DEVLET HASTANESİ
  Açıklama Abdomen US (tüm) USG
  Rapor
  Radyolojik Görüntüler
  Yok
  Paylaş
  Yok

  13.05.2022
  08.04.2022
  08.04.2022
  10.01.2022
  09.01.2022
  04.11.2021
  03.11.2021
  03.11.2021
  04.05.2021
  Arama
  Sayfada
  kayıt göster
  İlkÖnceki123SonrakiSon
  Kapat
  Rapor Detay Bilgisi
  Karaciğer kraniokaudal boyutu 175 mm ölçülmüş olup hepatomegali ile uyumludur. Konturu düzgündür. Parankimal grade 2-3 hepatosteatoz izlenmiş olup içerisinde kitle lezyonu saptanmadı.

  Safra kesesi normal boyutlardadır.

  Safra kesesi içerisinde taş-kitle saptanmadı.

  Safra yollarında dilatasyon saptanmadı.

  Dalak normal boyuttadır. Parankimi homojendir.

  Pankreas baş-boyun kesimi normal sonografik görünümdedir.

  Pankreas gövde ve kuyruk kesimi gaz artefaktları nedeni ile değerlendirilemedi.

  Ana vasküler yapılar tabii görünümdedir.

  Böbrekler normal konum ve boyuttadır.

  Parankim eko ve kalınlıkları tabiidir.

  Böbreklerde taş-kitle-hidronefroz saptanmadı.

  Abdominal mayii izlenmedi.

  Mesane duvar kalınlığı normaldir. İntralüminal taş-kitle izlenmedi.

  Pelvik kitle-koleksiyon saptanmadı.

  Prostat hacmi 36 cc ölçülmüş olup normaldir.

  Bulgular sonuç raporu içerisinden kontrol edilebilir. Ultrason sonucu geldi . Buna göre bana Xatral XL 10 mg başladı ben 1 gün kullandım sersem tavuk gibi oldum ağzım kurudu mide bulantısı dişlerim bile ağrıdı karnım şişti vs. 2. Gün aldım hemen ardından v kustum ne yapmam gerektiğini bilemedim. Hocam ne önerirsiniz tşk.

  1. Geçmiş olsun, doktorunuz bu ilacı niye verdi, şikayetleriniz neydi? bilmiyorum ama bu ilaç prostat büyümesi, prostat iltihabı ya da idrar kanalı son bölümdeki bazı taşların kolay düşmesi için verilebilir. En iyisi doktorunuza bu durumunuzdan bahsedin. Tedavinizi yeniden düzenlesin.

 4. Merhaba Hocam,

  Oncelikle alakaniz cicin cok tesekkkur ederim. Ben yurtdisinda yasayan bir vatandasim. 2013 te Turkiye de iken sol testisimde hafif bir nokta sezdim ve checkup/uroloji de birsey cikmadi lakin simdi kontrol ettigimde o nokta yarim cm kadar buyudu, burada urolojiye gittim ve direk elle kontrolde testislerin normal bu birsey degil dedi fakat pek guvenemedim cunku sol trafimda kasik dalak ve bas bolgesine kadar uzana agri var. Dr el ile bu kadar rahat ve kesin kanser degil tanisi koyabilir mi ? Yardimlariniz icin tekrar tesekkurler, Saygilar.

  1. Eğer testiste elinize gelen o kitle kanser olsaydı 10 yılda kitle büyürdü. Muhtemelen elinize gelen kitle, testisin üzerinde yer alan ve epididim olarak bilinen bir organın başıdır. Ancak testis kanseri şüphesi durumunda testis ultrasonu ve bazı kan testlerinin yapılması gerekir.

 5. Meni dışarı çıktıktan sonra sol testisin üstü yani epididim şişiyor sonra tekrar iniyor bu neden ??

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru