Prostat Ameliyatı Sonrası Geri Boşalma

Prostat Ameliyatı Sonrası Geri Boşalma
İçindekiler

Prostat ameliyatı sonrası geri boşalma sık görülen bir durumdur. Sadece bu yüzden bazı erkekler prostat ameliyatı olmak istemez ve ameliyatını erteler. Prostat büyümesi, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Yaşla birlikte prostatın içerisindeki bezler büyür ve içerisinden geçen idrar kanalına bası yapar. Bu durum idrar yapmada zorluk ile kendini gösterir. Prostat büyümesi tedavisinde ilaç ile fayda sağlanamaz ise en etkili tedavi prostat ameliyatıdır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Yaşanan Geri Boşalma Sorunu Nedir?

Üretra adı verilen idrar kanalından erkeklerde hem meni hem de idrar dışarıya atılır. İdrar yollarıyla meni yolları adeta üretrada birleşir. Testislerde üretilen sperm hücrelerini ve meniyi taşıyan meni kanalı, üretranın prostat içerisinden geçen bölümüne açılır. Normalde erkek orgazma ulaştığında meni dışarıya doğru fışkırır ve yaklaşık 2-2.5 cc meni dışarıya çıkar. Geri boşalma dendiğinde, meninin dışarıya değil içeriye yani mesane içerisine fışkırması anlaşılır. Buna kuru boşalma da denir.  Tıpta retrograd ejakülasyon olarak bilinen bu durumda, erkek cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile boşaldığında meni dışarıya atılamaz ve idrar kesesine (mesane) gider ve daha sonra yapılan ilk idrar ile dışarı atılır.

Prostat Ameliyatı Sonrası Geri Boşalmanın Nedeni Nedir?

Normalde boşalma sırasında mesane boynundaki kaslar kasılır ve mesane boynu kapanır. Bu yüzden meni idrar kesesine giremez ve dışarıya doğru çıkar. Prostat ameliyatı sırasında, mesane boynunun kapanmasını sağlayan bu mekanizma bozulur ve dolayısıyla artık boşalma sırasında mesane boynu kapanamaz. Bu durumda boşalma sırasında meni doğrudan mesane ( idrar kesesi) içine gider.

Prostat Ameliyatı Sonrası Yaşanan Geri Boşalma Zararlı Mı?

Prostat ameliyatı sonrası görülen geri boşalmanın aslında tıbbi açıdan hiç bir zararı yoktur. Prostat ameliyatı ereksiyon (sertleşme) bozukluğu ya da erken boşalma gibi sorunlara neden olmaz. Yaşanan bu geri boşalma sorunu sadece çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için sorun yaratır. Ancak o yaşlardaki erkekler genelde çocuk sahibi olmuş oldukları için böyle bir istekleri genelde olmaz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru