Klomen Nedir? Erkeklerde Ne İşe Yarar?

Klomen Nedir?
İçindekiler

Klomen,  çocuk sahibi olma sorunu yaşayan çiftlerde kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi klomifen sitrattır. Diğer bir ifadeyle kısırlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. hem kadınlarda hem de erkeklerde kullanılan bu ilaç, yumurta ve sperm üretimini artırarak hamile kalmayı kolaylaştırır.

Kısırlık Nedir?

Kısırlık toplumda çok sık görülen bir sorundur. Eğer bir çift 12 ay süreyle korunmasız ilişkiye rağmen, kadında hamilelik olmuyorsa  kısırlıktan bahsedilir. Bu durumda öncelikle erkeklerin bir üroloji doktoruna gitmesi gerekir. Eğer bir sorun yoksa, kadın kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmelidir.

Klomen Nedir?

Klomen, kısırlık tedavisinde sık kullanılan bir ilaçtır. 1960’lı yıllarda ilk olarak doğum kontrol amacıyla kullanılan bu ilaç, daha sonra kısırlık sorunu yaşayanlarda hamileliği artırmak amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Özellikle tüp bebek veya diğer yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerde canlı doğum ihtimalini attırmak için kullanılır.

Klomen Ne İçin Kullanılır?

Klomen kısırlık tedavisi dışında bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Bu ilacın kullanıldığı başlıca durumlar şunlardır;

  • Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde sperm sayısını artırmak
  • Kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarını uyarma
  • Kadınlarda erken dönemde yumurtalık yetmezliği tedavisi
  • Hipofiz bezinin bazı hastalıklarının gidermede
  • Polikistik over sendromu tedavisi
  • Yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek tedavisi)

Klomen Erkeklerde Ne İşe Yarar?

Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde klomen, luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) üretimini artırmak için kullanılır. Bu hormonlar erkeklerde sperm üretimi için gereklidir.  LH hormon, erkeklerde testosteron adı verilen hormon salınımını uyarır. FSH hormonu ise, testislerde sperm üretimi için gerekli bir hormondur.

Bu ilacın kullanımı erkelerde testosteron artışına neden olur. Böylece sperm sayısında ve sperm hareketlerinde artış olur. Sperm hareketliliğindeki artış, spermin bir yumurtayı döllemesi için çok önemlidir.

Erkeklerde Klomen Kullanımı Nasıl Etkisini Gösterir?

Klomifen sitrat, nedeni bilinmeyen (idiopatik) erkek kısırlığında kullanılan ilaçlardan biridir. Etkisini östrojen hormon reseptörlerine bağlanarak gösterir. İlaç bu reseptörlere bağlanınca östrojen bağlanamaz ve etkisini gösteremez. Bu yüzden beyindeki hipotalamus ve hipofiz adı verilen yerlerden bazı maddeler (gonadotropin) salgılanır. Bunlar da testesteron üretimini artırırlar. Testosteron hormonunun artmasıyla spermatogenez yani testislerdeki sperm hücresi üretimi de artar.

Klomifen Erkeklerde Nasıl Kullanılır?

Klomifen sitratın kısır erkeklerde kullanım dozu aslında halen tam olarak belli değildir. Ancak tavsiye edilen günlük doz  12.5-400 mg arasında değişir. Yapılan bir bir çalışmada ilacın 15 aya kadar haftada 3 kez olmak kaydıyla toplam 100 mg kullanımının güvenli olduğu bildirilmiştir. Yine yapılan çalışmalarda ilacın kullanımının günlük, alternatif günlü ve döngüsel kullanımı da (ilacın 25 gün kullanılması, diğer 5 gün kullanılmaması şekilde) tanımlanmıştır. Bir başka kullanım şekli ise günde 25 mg şeklinde ilacı kullanmaya başlayıp,  gerek duyulursa günde 50 mg’a çıkılmasıdır. Tedaviye başladıktan 4 hafta sonra hormonlara bakılmalı, sperm tahlili yapılarak sperm sayısına ve hareketlerine bakılmalıdır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru