İktidarsızlık (Empotans, Erektil Disfonksiyon)

Ereksiyon Bozukluğu
İçindekiler

İktidarsızlık, penisin cinsel birleşmeye yetecek kadar sertleşmemesi ya da sertleşse bile bu sertlik düzeyini yeterince sürdürememesi halidir. İktidarsızlık, sertleşme sorunu, empotans ya da erektil disfonksiyon olarak da bilinir. Bu durum daha çok 40 yaş üstündeki erkeklerde görülür.

İktidarsızlık Nedir?

Halk arasında  iktidarsızlık olarak bilinen  sorunun tıp dilinde ise erektil disfonksiyon  olarak tanımlanır. Yukarıda da bahsettiğim gibi iktidarsızlık, penisin cinsel ilişkiyi sağlayacak derecede sertleşememesidir. Zaman zaman her erkekte geçici sertleşme problemleri olabilir.  İktidarsızlık diyebilmek için bu sorunun en az 6 ay devam etmesi gerekmektedir. Yani bir iki kere sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin panik yapmasına gerek yoktur. Sertleşme sorununun iktidarsızlık olarak kabul edilebilmesi için sorunun sürekli ya da çok sık olması gerekir.

İktidarsızlık Belirtileri Nelerdir?

İktidarsızlık nasıl anlaşılır? Bir erkek kendisinde ereksiyon bozukluğu olduğunu nasıl anlar? Penisi sertleşmeyen herkes iktidarsız mıdır? Aslında bu sorunun cevabı yukarıdaki paragrafta var. Ama tekrar etmekte fayda var. İktidarsızlığın belirtisi kabaca penisin sertleşmemesi olarak düşünülebilir. Doğru olmakla birlikte iktidardız olarak kabul edilebilmesi için bu sorunun en az 6 ay gibi uzun süre devam ediyor olması gerekir. Yani arada bir olan bir iki kere sertleşme bozukluğu iktidarsızlığın belirtisi değildir.

İktidarsızlığın Görülme Sıklığı Nedir?

Ereksiyon sorunu aslında toplumda sanıldığında çok daha fazla olan bir problemdir. Ancak bazı kişiler utanmalarından dolayı sorunlarını dile getirmekten ve doktora gitmekten çekinirler. Bir çok erkek hayatının bir döneminde, sertleşme ile ilgili sorun yaşar. Özellikle stres altındayken ya da ciddi bir hastalık geçirildiği zamanlarda sertleşmeyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Ancak bunun uzun süre devam etmemesi gerekir. 40 ile 70 yaş arasındaki erkeklerde sertleşme sorunu görülme oranı yaklaşık %30 dur. İlerleyen yaşla birlikte sertleşme sorununun görülme sıklığı ve şiddeti de artar.

İktidarsızlık Nedenleri Nelerdir?

İktidarsızlık sebepleri
İktidarsızlık Nedenleri

İktidarsızlık, psikolojik, fizyolojik ya da fiziksel olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Başlıca iktidarsızlık nedenleri şunlardır;

Psikolojik Hastalıklara Bağlı İktidarsızlık

Penis sertleşmesinin yani ereksiyonun olabilmesi için kişinin ruh halinin sağlıklı olması gerekir. İş yeri ya da aile içindeki sorunlar, ekonomik sıkıntılar ya da partner ile ilgili sorunlar ve depresyon, kişinin ruh halini olumzu yönde etkiler ve ereksiyonun kalitesini bozar.

Sistemik Hastalıklar Sonucu Ortaya Çıkan İktidarsızlık

Şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi vücutta birçok organ ve sistem üzerinde hasar yaratabilen sistemik hastalıklar, sertleşme bozukluğuna neden olur. Diyabet ve kalp hastalığı olan erkeklerin yaklaşık yarısında iktidarsızlık sorunu vardır ya da ilerki yıllarda ortaya çıkar.

Sinir Sistemi Hastalıklarına Bağlı Sertleşme Bozukluğu

Sertleşmeyi sağlayan penis sinirlerini etkileyen şeker hastalığı, alkol bağımlığı ya da sinir sistemi hastalıkları, iktidarsızlığa neden olabilir. Ayrıca omurga yaralanmaları ya da ameliyatlar sırasında bu sinirlerin zedelenmesi de, iktidarsızlığa neden olabilmektedir.

İktidarsızlığa Yol Açan Kronik Hastalıklar

Kronik karaciğer hastalığı ve kronik böbrek yetmezliği hastalığı olanlarda sertleşme bozukluğu sık olarak görülmektedir.

Hormonal Bozukluklar

Başta erkeklik hormonu olan testosteron hormonu eksikliği ve troid hormonunun azlığı ya da çokluğu iktidarsızlığa yol açabilir.

İdrar Yolu Hastalıkları

İdrar yolu enfeksiyonu, prostat iltihabı, prostat büyümesi ve prostat kanseri hem fizyolojik bozukluğa neden olarak hem de kişinin yaşam kalitesi bozarak iktidarsızlığa yol açabilir.

Sigara Kullanımı

Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık görülme oranı  %50 -70 arasında değişmektedir. Bu oran içilen sigara miktarına ve süresine bağlı olarak değişir.

İlaç Kullanımı

Bazı tansiyon ilaçları ve hormonlar ve sinirsel uyarımı etkileyen bir takım ilaçlar, iktidarsızlığa neden olabilmektedir.

Şişmanlık

Obezite, şeker hastalığı, insulin direncinde artış ve metabolik sendrom sertleşme bozukluğu gelişimi için önemli bir risk faktörüdür.

Penisin Şekil Bozuklukları

Küçük penis, penis eğriliği, idrar deliğinin normal yerinden farklı bir yerde olduğu hipospadias hastalığı gibi durumlarda da iktidarsızlık ortaya çıkabilmektedir.

Radikal Prostatektomi

Prostat kanseri tedavisinde en etkili yöntem prostatın ameliyat ile çıkarılmasıdır. Bu işleme radikal prostatektomi adı verilir. Bu ameliyat sırasında bazen penis sertleşmesini sağlayan sinirler zarar görebilir. Bu durumlarda ameliyat sonrası sertleşme sorunu yaşanabilir.

İktidarsızlığın Tanısı Nasıl Koyulur?

Kişide sertleşme sorununun olup olmadığı ancak doktor tarafından yapılan muayene sonucu anlaşılabilir. Hastadan edinilen bazı bilgiler ve yapılan muayene çoğu zaman tanı koymak için yeterli olur. Gerek duyulması halinde, tanı koymaya yardımcı bazı tetkikler de istenebilir.

Renkli doppler utrasonografi, ses dalgaları yardımıyla penis damarları içindeki kan akımını ölçen bir testtir.

Papaverin testinde ise sertleşme sağlayan bazı ilaçlar penis içine enjekte edilerek sertleşmenin olup olmadığı gözlemlenir.

Nokturnal penil tümesans adı verilen bir diğer testte ise, uyku sırasında peniste sertleşme olup olmadığı ve derecesi hakkında bilgi edinilir. Normalde her erkekte gece uyku sırasında 3 ile 5 kez peniste sertleşme meydana gelir. Eğer altta yatan bir hastalık varsa, bu sertleşmelerin sıklığı ve derecesi azalır. Psikolojik nedenlere bağlı olan iktidarsızlıkta ise bu sertleşmeler normal olarak görülür.

İktidarsızlık Tedavisi Nasıldır?

Sertleşme sorununun tedavisi altta yatan nedene göre değişir. Ancak genel olarak sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan 4 ana tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Ağız yoluyla kullanılan ilaçlar
  2. Vakum cihazı
  3. Penis içine bazı ilaçların enjeksiyonu
  4. Penis protezi (mutluluk çubuğu)

Bu tedavi yöntemlerinin hiç biri sertleşme sorununun nedenini ortadan kaldırmaz. Sadece penisin cinsel ilişkiyi sağlayacak sertleşme düzeyine ulaşmasını sağlar.

İktidarsızlık Hapı

İktidarsızlık ilaçları
İktidarsızlık hapı

Sertleşme sorununun birinci basamak tedavisini ağızdan alınarak kullanılan ilaçlar oluşturur. Bu ilaçlar  fosfodiesteraz tip 5 enzim inhibitörleri olarak adlandırılan, sildenafil sitrat (viagra), vardenatil  (levitra) ve tadalafil  (cialis) dir. Bu ilaçların en sık gözüken yan etkileri baş ağrısı, burunda dolgunluk hissi, sıcak basması, baş ağrısı ve kas ağrısıdır.

Vakum Cihazı

Vakum cihazları plastik bir silindir, vakum pompası ve penis kökünü sıkıştırmaya yarayan elastik bir lastikten oluşur. Penis vakum cihazının etkisiyle sertleşir. Daha sonra sıkıştırma bandı sertleşmiş olan penisin köküne yerleştirilir. Sıkıştırma bandı yarım saat süreyle burada kalabilir. Bu süre içerisinde ilişki sağlanır ve daha sonra bu bant çıkarılır.

Penis İçine İğne

İnce bir iğne yardımıyla penis içine damar genişletici bazı ilaçlar enjekte edilir. Bu ilaçlar penis dokusundaki kasları ve damarları gevşeterek kanın penis içine dolmasını sağlar ve ereksiyon oluşur.

Penis içine ilaç enjeksiyonu, daha önce ağızdan alman ilaçların denenip fayda etmediği hastalara uygulanır. Bu işlem hasta ya da partneri tarafından evde kolaylıkla uygulanabilir.

Mutluluk Çubuğu

penis protezi
Mutluluk Çubuğu

Penis protezi ameliyatında, penis içine iki adet silindire benzeyen penis protezi yerleştirilir.  Takılan protez idrar yapma, boşalma ve orgazmı etkilemez.  Mutluluk çubuğu, silikon adı verilen maddeden imal edilmiştir. Tek parçalı bükülebilir, iki ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki çeşit mutluluk çubuğu vardır. Üç parçalı şişirilebilir penis protezler doğala biraz daha yakın protezlerdir. Hasta ve partner memnuniyeti yüksektir. Kişi istediği zaman penisi ereksiyon haline getirir. Dışarıdan gözüken herhangi bir parça yoktur. Bu tip protezler diğerlerine göre daha pahalıdır. Tek parçalı bükülebilir penis protezler, üç parçalı protezler gibi penisin içine yerleştirilir. Dışarıdan herhangi bir şey gözükmez. Kişi penisini karına doğru yatırılarak saklamalıdır.  Bu tip protezler daha ucuzdur ve daha kolay takılır. Yaşlı ve ellerini tam olarak kullanamayan kişiler için bu tip protez daha uygundur.

İktidarsızlığa Hangi Bölüm Bakar?

İktidarsızlık yani sertleşme sorunu olan kişiler hangi doktora gitmeli? Hastanede hangi bölüme baş vurmalı? İktidarsızlık ile ilgilenen bölüm üroloji bölümüdür. Üroloji doktorları, iktidarsızlığın tanı ve tedavisi konusunda uzman olan kişilerdir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru