Ereksiyon Nedir? Neden Bozulur?

Ereksiyon Nedir?
İçindekiler

Ereksiyon nedir? Neden bozulur? diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devan edin. Ereksiyon penisin sertleşmesi, dikleşmesi anlamına gelir. Bazı nedenlerden dolayı peniste ereksiyon olmaması haline ereksiyon bozukluğu, sertleşme sorunu ya da erektil disfonksiyon adı verilir. Ereksiyon bozukluğu, penisin cinsel ilişki için yeterli olan sertliğe  ulaşamaması ya da ulaşsa bile bu sertlik düzeyini yeterince sürdürememesi halidir.

Ereksiyon Nedir?

sertleşme
Ereksiyon

Erektil disfonksiyonu anlamak için penisin nasıl sertleştiğini bilmekte fayda vardır. Cinsel uyarı sonuncu  erkekte bazı hormonlar salgılanır. Salgılanan bu hormonlar peniste bazı kimyasal olayları başlatır.  Öncelikle penise giden atardamarlara doğru kan hücum eder. Penise kan girişi hızlanır ve penis kan ile dolar. penis toplardamarların kapanması sonucu penisin içine giren kan burada kapalı kalır ve penisten geri dönemez. Penisin yapısını oluşturan süngersi cisimlerin içinde biriken kan, penisin kalınlaşmasına ve uzamasına yani sertleşmesine neden olur. Orgazm sonrası ya da cinsel uyaran kesildiğinde, toplardamarlar gevşeyerek açılır ve penis içerisinde biriken kan vücuda karışır. Böylece penis tekrar yumuşar ve ereksiyon sona erer. Bu mekanizmayı etkileyen herhangi bir neden, ereksiyon sorununa neden olur.

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Ereksiyon Bozukluğu Nedenleri
Ereksiyon Neden Bozulur?

Sertleşme bozukluğu ya da erektil disfonksiyon, penisin cinsel ilişki için yeterli olan sertliğe ulaşamaması ya da sertlik düzeyini yeterince sürdürememesi halidir. Bu durum, cinsel isteksizlik, erken boşalma ya da kısırlık ile karıştırılmamalıdır.

Sertleşme sorunu toplumda oldukça çok sık görülen bir durumdur. Daha çok 40 yaş üzerindeki erkeklerde görülür. Çoğu erkek hayatının bir döneminde sertleşme sorunu yaşar. Stres, yorgunluk, uykusuzluk ya da hastalık gibi durumlarında geçici sertleşme sorunları görülebilir. Önemli olan bu sorunun uzun süre devam etmesidir. Bu durumda mutlaka bir üroloji doktoruna görünmelidir.

Erkelerde yaş artıkça hem sertleşme sorununun görülme sıklığı hem de şiddetinde artış görülür. Yaşlılık dışında, hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, depresyon ve kalp yetmezliği gibi hastalıklarda, sigara, alkol ve madde kullanımında ve bazı ilaçlar ereksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Ereksiyon Neden Bozulur?

Ereksiyon bozukluğuna yol açan bir çok neden bulunmaktadır. Başta yaşlanma olmak üzere psikolojik sorunlar ya da fiziksel nedenler veya bunların her ikisi birden sertleşme sorununa neden olabilir.

Sertleşme bozukluğunun başlıca nedenleri şunlardır;

Psikolojik Nedenler

Ereksiyon bozukluğuna neden olan psikolojik nedenler arasında en sık görüleni stres,  endişe, başarısızlık korkusu ve depresyon gibi psikiyatrik hastalıklardır. Psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkan sertleşme bozukluğunun nedeni,  beynin penise sertleşme için sinyal göndermemesidir. Penisin yapısında, damarlarında ve sinirlerinde yani penisin kendisinde herhangi bir bozukluk yoktur.

Damar Hastalıkları

Sertleşme sorununun en sık görülen fiziksel nedeni damar hastalıklarıdır.  Damar hastalığında penisin kanlanması bozulur, yani penise yeterince kan girişi olmaz. Aynı zamanda penis içine giren kanın penis içinde hapsolması da bozulur. Dolayısıyla penisin sertliğinin sürdürülmesi de etkilenebilir.

En sık görülen damar hastalığı olan damar sertliği (ateroskleroz), özellikle elli yaş üstü erkeklerde görülür. Ateroskleroz, penise kan taşıyan atar damarların daralmasına neden olur. Bu durum penise giden kan akımını azaltır. Sigara kullanımı, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve kan yağlarının yüksek olması damar sertliğine neden olan en önemli faktörlerdir.

Beyin, Omurilik ve Sinir Hastalıkları

Omurilik yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, multiple skleroz, mesane, prostat ve kalın bağırsak ameliyatları sırasında sinirlerde meydana gelen hasarlar, beyinden penise giden mesajları engellemektedir.

Kullanılan İlaçlar

Özellikle yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar için kullanılan birçok ilaç sertleşme sorununa yol açabilmektedir.

Hormonal Bozukluklar

Erkeklik hormonu olan testosteron seviyesinin düşük olması ile sertleşme sorunu arasındaki ilişki tam olarak belli değildir. Düşük testosteron seviyeleri her zaman sertleşme sorununa yol açmayabilir. Ancak testosteron seviyesindeki düşüş cinsel isteksizliğe neden olur.

Yaşlanma

İlerleyen yaşla beraber sertleşme sorunu daha sık görülür. Aslında bunun nedeni yaşlanmanın kendisi değil, yaşlı hastalarda yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi damarları etkileyen hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol tüketimi damar hastalıklarına yol açarak sertleşme sonununa neden olabilir.

Yaralanmalar

Leğen kemik kırıkları ve trafik kazaları da sertleşme sorununa yol açabilir. Kaza sonucunda penisi besleyen damarlar ve penisin sertleşmesini sağlayan sinirlerde yaralanmalar görülebilir.

Geçirilen Ameliyatlar

Prostat kanseri nedeniyle uygulanan radikal prostatektomi ve bazı kalın bağırsak ameliyatları sırasında penisi uyaran sinirlerde ve penisi besleyen kan damarlarında zedelenmeler oluşabilir.

Işın Tedavisi

Özellikle pelvis bölgesine uygulanan ışın tedavileri de sertleşmeyi olumsuz yönde etkiler. Bunun nedeni, uygulanan ışın tedavisinin penisi uyaran sinirlerde ve penisi besleyen kan damarlarında meydana getirdiği hasardır.

Özetle yukarıdaki yazımda Ereksiyon nedir? Ereksiyon bozukluğu neden olur? sorularına cevap vermeye çalıştım. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Prof.Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru