E Vitamini Alımı ve Prostat Kanseri Arasındaki İlişki

E Vitamini Alımı ile Prostat Kanseri Arasındaki İlişki
İçindekiler

E vitamini alımı ile prostat kanseri arasındaki ilişki merak edilmiş ve bu konuda bilim adamları tarafından bir çok araştırmalar yapılmıştır. Çok güçlü bir antioksidan olan E vitamini, vücutta serbest radikaller adı verilen zararlı maddeleri temizler. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir ve kalp damarlarında pıhtı oluşumunu önler. E vitamininin kalp damar hastalıklarını, bazı kanserlerin gelişimini ve bazı kronik hastalıkları önlediği bilinmektedir.  

E vitamini ile prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar incelendiğinde bazı çelişkilerin olduğu görülmektedir. Yapılan bir çalışmada ise PubMed, EMBASE ve Cochrane Kütüphanesi’nden E vitamini kullanımı ile prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar değerlendirilmiştir.

Yapılan analizlerin sonucunda, Avrupa’daki çalışmalarda E vitamini takviyesi kullanımı ile prostat kanseri riskinin azalması arasında anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür. Genel olarak yapılan bu değerlendirmede, E vitamini alımının prostat kanseri riski üzerindeki yararlı etkisine dair çok az kanıt bulunmuştur, ancak e vitamini takviyelerinin, prostat kanseri kanseri açısından koruyucu bir etki sağlayabileceği öne sürülmüştür.

Kaynak: https://www.mdpi.com/2072-6643/15/1/14

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Prof. Dr. Yusuf Özlem İlbey

Üroloji Doktoru